کمیته های تخصصی

شرکت صبامیهن در راستای بهبود نظام حاکمیت شرکتی، مبادرت به ایجاد کمیته‌های تخصصی زیر با مشارکت اعضای هیأت مدیره و مدیران اجرایی نموده است. هرچند هلدینگ صبامیهن به عنوان نهاد مالی در سازمان بورس و اوراق بهادار پذیرفته نشده است ولیکن با توجه به اصل «تعریف و انجام کسب و کار در بالاترین سطح استانداردهای تعریف شده» سعی می­کند خود را ملتزم به رعایت بالاترین استانداردهای فنی و حرفه­ای کسب­وکار نماید. بر این اساس تشکیل کمیته‌های تخصصی حاکمیت شرکتی جهت اجرای رویه­های راهبری و حاکمیت شرکتی را بر اساس دستورالعمل “حاکمیت شرکتی شرکت‌های پذیرفته ‌شده در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران” مصوب هیأت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار در تاریخ 27 تیر 1397، به شرح ذیل پیش‌بینی و اجرایی نموده‌است:

 1. كميته تخصصي حسابرسي داخلی
 2. كميته تخصصي مديريت ريسك
 3. كميته تخصصي‌سرمايه‌گذاري
 4. كميته تخصصي راهبردی
 5. کمیته انتصابات
 6. کمیته جبران خدمات
 7. كميته تخصصي بازار سرمایه (طراحي ابزارها و نهادهاي مالي)

 

1. کمیته تخصصی حسابرسی

کميته حسابرسي صبامیهن به موجب منشور کمیته حسابرسی شرکت مصوب هیأت مدیره تأسیس شده‌است. هدف از تشکیل این کمیته، کمک به ایفای مسئولیت نظارتی هیئت‌مدیره و بهبود آن جهت کسب اطمينان معقول از اثربخشي فرآیندهای نظام راهبری، مدیریت ریسک و کنترل‌های داخلی، سلامت گزارشگری مالی، اثربخشی حسابرسي داخلي، استقلال حسابرس مستقل و اثربخشی حسابرسی مستقل و رعايت قوانين، مقررات و الزامات است. کميته حسابرسي متشکل از یکی از اعضای هیأت مدیره به عنوان رئیس کمیته و دو عضو مستقل دارای تخصص مالی است.

2. كميته تخصصي مديريت ريسك

کمیته ریسک صبامیهن به منظور ارزیابی ریسک‌های عملیاتی واحدهای فعال در شرکت و همچنین پایش ریسک‌های اعتباری و عملیاتی فعالیت‌ها قبل از اجرا و تصویب در هیئت مدیره جهت کاهش مخاطرات در راستای اهداف شرکت تأسیس شده‌است. در این کمیته موضوعات مورد بررسی قرار گرفته و پس از تصویب به هیئت مدیره گزارش شده و در صورت تصویب توسط اعضای هیئت مدیره به صورت عملیاتی اجرا خواهند شد. کمیته ریسک متشکل از یکی از اعضای هیأت مدیره، مدیر عامل و مدیران عملیاتی شرکت و مدیران عامل شرکت‌های فرعی و یک دبیر است. اعضای کمیته مدیریت ریسک به استثنای عضو غیرموظف هیأت‌مدیره, حق‌الزحمه‌ای از بابت حضور در این کارگروه دریافت نمی‌نمایند. حق‌الزحمه عضو غیرموظف از بابت شرکت یا حضور در هر جلسه نصف حق حضور ماهیانه مصوّب مجمع عمومی عادی سالانه خواهد بود.

کمیته دارای جلسات منظم و ادواری است که به صورت ماهانه تشکیل و بنا به ضرورت، جلسه فوق‌العاده به صورت موردی تشکیل خواهد شد. مهمترین فعالیت‌های انجام‌شده توسط کمیته ریسک به شرح ذیل می‌باشد:

 • پایش مستمر ریسک هلدینگ در قالب شاخص‌های حجم و ترکیب دارایی‌ها، نرخ بازدهی، رشد منابع و سودآوری،‌ مطالبات و …
 • ارزیابی ریسک فعالیت­های اقتصادی هریک از شرکت­ها بر اساس گزارش عملکرد واحد مذکور در مواعد مشخص.
 • تدوین و طراحی مدل سنجش ریسک در قالب مدل شاخص‌های مدل­هایی همچون کملز
 • بررسی و سنجش ریسک‌های پروژه‌های پیشنهادی تأمین مالی قبل از تصویب در هیئت مدیره.

 

3. كميته تخصصي سرمايه‌گذاري

کمیته سرمایه‌گذاری شرکت تأمین سرمایه نوین به منظور اتخاذ تصمیمات راهبردی در خصوص خرید، فروش و یا حفظ مالکیت سهام و سایر انواع اوراق بهادار مبتنی بر حقوق مالکانه در چارچوب صندوق‌های تحت مدیریت و نظارت بر عملکرد و تصمیمات گروه مدیران سرمایه‌گذاری تشکیل شده‌ است. این کمیته مشتکل از سه نفر از اعضای هیأت مدیره به انتخاب هیئت مدیره،‌ معاون اقتصادی، مدیر سرمایه‌گذاری، کارشناس مالی و اقتصادی و در صورت لزوم دو کارشناس خبره (خارج از شرکت) به پیشنهاد مدیرعامل و تصویب کمیته و یک دبیر خواهد بود که فاقد حق رأی است. کمیته دارای جلســات منظــم و ادواری است که به صورت ماهانه تشکیل و بنا به ضرورت، جلسه فوق‌العاده به صورت موردی تشکیل خواهد شد.

4. کمیته تخصصی انتصابات و جبران خدمات

کمیته انتصابات و جبران خدمات شرکت صبامیهن با هدف تقویت عدالت و افزایش اثربخشی در جذب، ارتقاء و جبران خدمات کارکنان تشکیل شده تا در مجموعه صبامیهن، اقدامات مرتبط با جذب، ارتقاء و جبران خدمات به صورت یکپارچه و نظام مند و در چارچوب سیاست های حاکمیت شرکتی مجموعه انجام پذیرد. این کمیته به منظور تصمیم‌گیری در خصوص سنجش دانش و مهارت ‌های تخصصی و عمومی داوطلبین استخدام در مجموعه، تصمیم گیری در مورد جذب یا عدم جذب داوطلبین استخدام در مجموعه، مرور عملکرد و تصمیم گیری در خصوص ارتقاء شغلی همکاران و ارائه نظر و پیشنهاد در خصوص جبران خدمات کارکنان اعم از حقوق و دستمزد، کارانه، پاداش‌ها و خدمات رفاهی تشکیل شده ‌است.

5. كميته تخصصي بازار سرمایه (طراحي ابزارها و نهادهاي مالي)

طراحی، توسعه، نوآوری در ابزارهای مالی و ارائه راه‌حل‌های خلاق برای حل مشکلات و مسائل مالی بنگاه‌های اقتصادی از ضرورت‌های بازار سرمایه به شمار می‌رود. امروزه در بازارهای سرمایه در سطح جهانی از ابزارهای متنوعی استفاده می‌شود که در ایران نیز جهت به هنگام سازی و حرکت همسو با بازارهای جهانی، ابزارهای جدید تأمین مالی در حال پیاده‌سازی و اجرا هستند. در این راستا شرکت صبامیهن از طریق تعامل با بنگاه‌های اقتصادی و متناسب با نیاز آن‌ها و بررسی ابزارهای نوین در بازارهای سرمایه جهانی اقدام به طراحی، توسعه و عملیاتی سازی ابزارهای نوین تأمین مالی و پوشش ریسک می‌نماید. درنتیجه ایجاد کمیته‌ای متشکل از افراد خبره و متخصص در حوزه‌های مالی، بازار سرمایه­ای و صنعت، تحت عنوان کمیته طراحی ابزارها، به‌منظور بررسی مباحث فنی، مالی، تناسب با نیازهای واقعی صنایع و شرکت‌ها، توجیه‌پذیری اقتصادی و مواردی از این دست، ضروری می‌نماید. از مهم‌ترین اهداف تشکیل کمیته طراحی ابزارها و نهادهای مالی می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 • طراحی ابزارهای نوین مالی به‌منظور جذب شرکت‌ها و سازمان‌های مختلف با نیازهای متفاوت به استفاده از خدمات بازار سرمایه،
 • بازبینی فرآیندهای تأمین مالی موجود متناسب با نیازهای اختصاصی بنگاه‌های اقتصادی،
 • حفظ ارتباط بلندمدت و بادوام میان تامین سرمایه به‌عنوان مشاور متخصص و بنگاه‌های اقتصادی در جهت پاسخگویی به نیازهای متفاوت آن‌ها،
 • ارائه خدمات جدید به بنگاه‌های اقتصادی ازجمله خدمات مدیریت ریسک،
 • افزایش درآمد شرکت تامین سرمایه از طریق ارائه خدمات متنوع.